До УВАГИ членам багатодітної сім’ї!
Пільги для багатодітних сімей
Багатодітна сім´я – це сім'я, в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєстрованому шлюбі, разом проживає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя, або один батько (одна мати), який (яка) проживає разом з трьома і більше дітьми та самостійно їх виховує.
До складу багатодітної сім'ї включаються також діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах, - до закінчення навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років.
Документами, що підтверджують статус багатодітної сім’ї та її право на отримання пільг, є посвідчення батьків та дитини з багатодітної сім‘ї. Для отримання посвідчення одному з батьків потрібно звернутися до Управління соціального захисту населення за місцем його реєстрації з наступним комплектом документів:
- заявою батька або матері про видачу посвідчень;
- копіями свідоцтв про народження дітей;
- копією свідоцтва про шлюб (крім батька або матері, які виховують дітей самостійно);
- копіями сторінок паспорта батька та матері з даними про прізвище, ім'я, по батькові, дату його видачі і місце реєстрації;
- довідкою про склад сім'ї (форма № 3);
- фотокартками (батьків та дітей) розміром 30 х 40 міліметрів;
- довідками із загальноосвітнього, професійно-технічного, вищого навчального закладу (для осіб від 18 до 23 років у разі, коли вони навчаються за денною формою навчання);
- довідкою структурного підрозділу про те, що за місцем реєстрації батька або матері посвідчення не видавалися (у разі реєстрації батьків за різною адресою).
Посвідчення видаються одному з батьків багатодітної сім'ї протягом одного місяця після подання усіх необхідних документів. Дітям з багатодітної сім'ї посвідчення видаються з шести років.
Сім’я, яка належить до категорії багатодітних, має право на наступні пільги:
ЖИТЛО:
Оплата житла:
- 50 % знижка плати за користування житлом (квартирна плата) в межах норм, передбачених чинним законодавством (Закон України "Про охорону дитинства").
- 50 % знижка плати за користування комунальними послугами та вартості скрапленого балонного газу для побутових потреб у межах норм, визначених законодавством. (Закон України "Про охорону дитинства").
- 50 % знижка вартості палива, у тому числі рідкого, в межах норм, визначених законодавством, у разі якщо відповідні будинки не мають центрального опалення (Закон України "Про охорону дитинства").
- 50 % вартості абонентної плати від затверджених тарифів за користування квартирним телефоном, позачергове встановлення квартирних телефонів (Закон України "Про охорону дитинства").
- При оплаті електроенергії - незалежно від обсягів споживання електроенергії тарифи не змінюються (постанова Національної комісії регулювання електроенергетики України від 17.03.2011 № 343 «Про зміну тарифів на електричну енергію, що відпускається населенню і населеним пунктам, та затвердження змін до Порядку застосування тарифів на електроенергію, що відпускається населенню і населеним пунктам»).
ЖИТЛОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ:
- Надання жилого приміщення: позачергове - сім'ї, які мають 5 і більше дітей, та у разі народження у однієї жінки одночасно трьох і більше дітей; першочергове - багатодітні сім'ї (Житловий кодекс України).
- Отримання квартир або садибних (одноквартирних) жилих будинків із житлового фонду соціального призначення: позачергове – сім'ї, які мають 5 і більше дітей, та у разі народження у однієї жінки одночасно 3 і більше дітей; першочергове - одинокі матері й батьки, які мають трьох або чотирьох дітей, а також у разі народження у однієї жінки одночасно двох дітей (Закон України "Про житловий фонд соціального призначення").
РОБОТА:
- Зменшення суми загального місячного оподаткування доходу (заробітної плати) на суму податкової соціальної пільги (Закон України "Про податок з доходів фізичних осіб").
- Зарахування непрацюючим матерям до безперервного стажу роботи при обчисленні допомоги з тимчасової непрацездатності періоду по догляду трьох і більше дітей до 16 років (постанова Кабінету Міністрів України від 03.09.1992 № 521 "Про додаткові заходи щодо соціального захисту багатодітних сімей").
- Надання щорічної додаткової відпустки тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів жінкам, які працюють і мають двох або більше дітей віком до 15 років (Закон України "Про відпустки").
ОСВІТА:
- 50 % плати за перебування та харчування дітей у державних та комунальних дошкільних навчальних закладах, а сім'ї, середньомісячний сукупний дохід яких нижче гарантованого мінімуму у розрахунку на одну особу, взагалі звільняються від плати за перебування та харчування дітей у цих закладах (постанова Кабінету Міністрів України від 26.08.2002 № 1243 "Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів").
- Діти із багатодітних сімей здобувають позашкільну освіту безоплатно (ст. 26 Закону України «Про позашкільну освіту»).
- Пільгові умови для вступу до державних та комунальних професійно-технічних, вищих навчальних закладів «… дітям з багатодітних сімей, у складі яких є 5 і більше дітей, за умови наявності у них достатнього рівня підготовки» (Закон України "Про охорону дитинства").
- Звільнення від плати за навчання у ВНЗ державної та комунальної форми власності усіх рівнів акредитації дітей з багатодітних сімей, у складі яких є 5 і більше дітей, а також осіб віком від 18 до 23 років із таких сімей за умови, що певний освітньо-кваліфікаційний рівень вони здобувають вперше (Закон України "Про охорону дитинства").
- Перевага в отриманні пільгового державного кредиту для здобуття дітьми вищої освіти (постанова Кабінету Міністрів України від 16.06.2003 № 913 "Про затвердження Порядку надання цільових пільгових державних кредитів для здобуття вищої освіти").
ОХОРОНА ЗДОРОВ‘Я:
- Щорічне медичне обстеження і диспансеризація в державних та комунальних закладах охорони здоров'я, компенсація витрат на зубопротезування – для дітей.
- Першочергове обслуговування в лікувально-профілактичних закладах, аптеках та першочергова госпіталізація – для дітей (Закон України "Про охорону дитинства").
- Безоплатне одержання послуг з оздоровлення та відпочинку для дітей з багатодітних родин (Закон України "Про оздоровлення та відпочинок дітей").
ТРАНСПОРТ:
- Безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту (крім таксі), автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі внутрірайонних, внутрі- та міжобласних незалежно від відстані та місця проживання – для дітей (Закон України "Про охорону дитинства");
ПЕНСІЙНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ:
- Встановлення пенсії за особливі заслуги матерям, які народили та виховали до 6-ти річного віку п'ятеро і більше дітей (Закон України "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною").
- Призначення дострокової пенсії за віком жінкам, які народили та виховали до 6-ти річного віку п'ятеро або більше дітей, але не раніше ніж за 5 років до досягнення пенсійного віку. (Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").
- Присвоєння почесного звання України «Мати-героїня» - жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п'ятьох і більше дітей, у тому числі усиновлених (Указ Президента України від 29.06. 2001 № 476/2001 «Про почесні звання України»).