Городоцька міська територіальна громада

Хмельницька область, Хмельницький район

Ботулізм: причини, симптоми та профілактика

Дата: 01.08.2022 08:38
Кількість переглядів: 271

Щороку в Україні  реєструються чисельні  випадки захворювання на ботулізм, що змушує Городоцьке управління ГУ Держпродспоживслужби в Хмельницькій області вкотре нагадувати населенню про основні заходи з профілактики смертельного захворювання.  Загалом по Україні у поточному році 18 осіб були госпіталізовані до лікарень з вказаним діагнозом. 27 липня, у Хмельницькому зафіксували випадок ботулізму. При цьому постраждали одразу двоє людей, чоловіки повечеряли в`яленою рибою домашнього приготування. Як виявилося, риба була заражена збудником ботулізму. 

Фото без опису

Ботулізм – важке токсичне інфекційне захворювання, в результаті якого вражається нервова система.  Важка форма хвороби може призвести до летального результату.

Ботулізм – хвороба, що виникає в результаті отруєння токсинами бактерій ботулізму і характеризується важким ураженням центральної та вегетативної нервової системи. Збудник Clostridium botulinum постійно існує в ґрунті, він утворює спори, надзвичайно стійкі до впливу хімічних і фізичних факторів.

Бактерії містять одну з найсильніших у природі отрут – ботулотоксин.   Зараження людини ботулізмом відбувається під час вживання продуктів тваринного та рослинного походження: забруднених клостридіями фруктів і овочів, неправильно консервованих продуктів, через ковбаси, шинку, копчену рибу.

Хвора людина небезпечна для навколишніх через виділення у зовнішнє середовище бактерій з фекаліями, блювотними масами. Потрапляючи до травного тракту ботулотоксин не руйнується ферментами, а всмоктується у кров і розноситься по організму, «осідаючи» у різних відділах нервової системи.

Зараження дорослої людини відбувається, як правило, через шлунково-кишковий тракт.

ЗВІДКИ  ЙДЕ  ІНФЕКЦІЯ?

Відрізнити інфіковані продукти від якісних неможливо. У зоні ризику – в'ялена, копчена та солона риба, гриби домашнього консервування, м'ясні та рибні консерви, домашня ковбаса. В Україні випадки ботулізму спричинені, в основному, споживанням в'яленої риби.

Найчастіше збудник ботулізму знаходиться в риб’ячих нутрощах, з яких токсин і проникає у м’ясо. Тому  небезпечніше вживати м’ясо саме біля ребер та ікру, адже ці частини можуть бути найбільше уражені інфекцією.

Ботулізм вважається найнебезпечнішим токсичним інфекційним захворюванням. Він вражає нервову систему. А важка форма хвороби може призвести до летальних наслідків. Перші симптоми можуть з'явитися як через кілька годин після вживання, так і через 10 днів.

Симптоматика розвивається зверху вниз. Людина починає погано бачити, двоїться в очах, не може читати дрібний шрифт, виникає сухість сльозових оболонок, а далі інші симптоми – м'язова слабкість, зникнення рефлексів аж до дихальних розладів.

ОСНОВНІ СИМПТОМИ:

- нудота;

- блювота;

- характерний біль у животі;

- рідке випорожнення без патологічних домішок;

- порушення зору (хворого турбує «сітка» перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов'язано з паралічем очних м'язів);

- спрага, сухість слизових оболонок;

- важкість  ковтання;

- може змінитися тембр голосу;

- сильний головний біль;

- запаморочення;

- безсоння;

- загальна слабкість;

- підвищення температури тіла;

- відчуття нестачі повітря, тягар у грудній клітці.

ПРОФІЛАКТИКА БОТУЛІЗМУ

Оскільки основною причиною виникнення ботулізму є вживання в їжу неякісно приготованих, зіпсованих продуктів, найголовнішим у профілактиці цього захворювання є ретельне дотримання технологій домашнього консервування овочів, фруктів, грибів, м'яса. Важливим етапом профілактики ботулізму є дотримання чистоти сировини:  чим ретельніше відмито городину перед консервуванням або рибу перед засолом, тим менше ймовірність потрапляння до продукту збудника ботулізму. Рибу перед засолом у домашніх умовах необхідно звільнити від нутрощів, ретельно промити зовнішню й внутрішню поверхні.  При домашньому консервуванні, особливо овочів, що містять мало природної кислоти, необхідно додавати за рецептурою оцтову та лимонну кислоти, оскільки збудник ботулізму не любить кисле середовище.

В жодному випадку не можна вживати в їжу м'ясні та рибні консерви, якщо залізна банка роздута, деформована.

Аби вберегтися від ботулізму, не варто споживати:

консервів домашнього виробництва, якщо не впевнені, що продукти зберігали та/або транспортували належним чином;

якщо є сумніви у якості продуктів.

Окрім того, наполегливо акцентуємо вашу увагу на недопущенні придбання виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої/копченої/солоної риби, грибів й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб.

У випадку появи найменших симптомів захворювання слід негайно звернутися до лікаря.

Пам’ятайте: хворобу легше попередити, ніж лікувати!


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь