КУПИНСЬКІ КУРГАНИ

Дата: 27.07.2018 10:25

За свою довгу історію людство вдавалось до безлічі способів захоронень: від найпростіших і безтурботних, коли тіло могли просто залишити під відкритим небом, до надзвичайно ускладнених всякими церемоніями поховань у грандіозних усипальницях, якими були, наприклад , піраміди.

Зрозуміло, що найповажніші представники суспільства, знать, вожді, претендували на найбільшу повагу не тільки при житті, а й після смерті, Їхній перехід у потойбічний світ повинен був супроводжуватися особливими пишностями і величчю. Цьому повинні були служити і самі місця поховань, і поховальні споруди, які спеціально для цього зводилися.

В давній історії Поділля найбільш складного, як здається, за змістом і суттю обряду захоронень, дотримувались племена, що населяли наш край у VІІ- VІ ст. до н .е.

З 6 по 19 липня археологічна експедиція Кам’янець-Подільського національного  університету ім. Івана  Огієнка ( керівник археологічної експедиції  к.і.н. Гуцал А.Ф.)  проводила дослідження курганів VІІ- VІ ст. до н .е. в околицях с. Купин. Кургани розташовані в південно-західніше села на високому плато. Група складається з 4-х насипів. Всі вони сильно пошкоджені оранкою, яка все більше з кожним роком наближається до вершини. Крім цього вони зазнали втручання грабіжників, які в кожному кургані викопали яму 3х4метри глибиною до 2-х метрів.

Експедиція розпочала дослідження 2-х насипів. Один зазнав дії сильної пожежі, коли вся земля випалилась до червоного кольору. Крім  цього курган розграбували «чорні археологи» і пошкодили риттям  нор лисиці. Отже простежити особливості конструкції  насипу було складно. Так само практично нічого не залишилося від поховального інвентаря. Тим не менш за межами грабіжницьких ям виявили сліди захоронення у вигляді трупоспалення. Зотлілі кістки були закопані в кургані і накриті кам’яною плитою. Біля поховання розміщено фрагменти кількох глиняних посуд.

Все викопане та знайдене буде передано у новозбудований  Городоцький музей

Роботи повністю не завершені  і будуть продовжені.

Хотілося  б висловити  вдячність  за підтримку у проведенні археологічних досліджень курганів:

Гуменюку Миколі Івановичу- генеральному  директору  Корпорації «Юрія-Фарм»  меценату та земляку;

Шевчуку Володимиру Анатолійовичу за фінансову підтримку;

Городоцькій міській раді Підлісному В.В., Гріх О.І.;

Відділу культури, національностей, релігій та туризму Городоцької міської ради

Федорову О.М.;

В.о.старости  села Стара Пісочна  Слісарчук  Г. В.;