КУПИНСЬКІ КУРГАНИ
За свою довгу історію людство вдавалось до безлічі способів захоронень: від найпростіших і безтурботних, коли тіло могли просто залишити під відкритим небом, до надзвичайно ускладнених всякими церемоніями поховань у грандіозних усипальницях, якими були, наприклад , піраміди.
Зрозуміло, що найповажніші представники суспільства, знать, вожді, претендували на найбільшу повагу не тільки при житті, а й після смерті, Їхній перехід у потойбічний світ повинен був супроводжуватися особливими пишностями і величчю. Цьому повинні були служити і самі місця поховань, і поховальні споруди, які спеціально для цього зводилися.
В давній історії Поділля найбільш складного, як здається, за змістом і суттю обряду захоронень, дотримувались племена, що населяли наш край у VІІ- VІ ст. до н .е.
З 6 по 19 липня археологічна експедиція Кам’янець-Подільського національного університету ім. Івана Огієнка ( керівник археологічної експедиції к.і.н. Гуцал А.Ф.) проводила дослідження курганів VІІ- VІ ст. до н .е. в околицях с. Купин. Кургани розташовані в південно-західніше села на високому плато. Група складається з 4-х насипів. Всі вони сильно пошкоджені оранкою, яка все більше з кожним роком наближається до вершини. Крім цього вони зазнали втручання грабіжників, які в кожному кургані викопали яму 3х4метри глибиною до 2-х метрів.
Експедиція розпочала дослідження 2-х насипів. Один зазнав дії сильної пожежі, коли вся земля випалилась до червоного кольору. Крім цього курган розграбували «чорні археологи» і пошкодили риттям нор лисиці. Отже простежити особливості конструкції насипу було складно. Так само практично нічого не залишилося від поховального інвентаря. Тим не менш за межами грабіжницьких ям виявили сліди захоронення у вигляді трупоспалення. Зотлілі кістки були закопані в кургані і накриті кам’яною плитою. Біля поховання розміщено фрагменти кількох глиняних посуд.
Все викопане та знайдене буде передано у новозбудований Городоцький музей
Роботи повністю не завершені і будуть продовжені.
Хотілося б висловити вдячність за підтримку у проведенні археологічних досліджень курганів:
Гуменюку Миколі Івановичу- генеральному директору Корпорації «Юрія-Фарм» меценату та земляку;
Шевчуку Володимиру Анатолійовичу за фінансову підтримку;
Городоцькій міській раді Підлісному В.В., Гріх О.І.;
Відділу культури, національностей, релігій та туризму Городоцької міської ради
Федорову О.М.;
В.о.старости села Стара Пісочна Слісарчук Г. В.;
В.о.старости села Купин Липовецькій Є. В.;
Жителям с.Стара Пісочна.
Фото, текст І.Олійник.