Як убезпечитися від придбання контрафактного чи фальсифікованого насіння

Дата: 17.10.2018 14:56

Аграріями Хмельниччини продовжується посів озимих зернових під урожай 2019 року. Який посівний матеріал використати для засіву, тут варто бути обізнаним. Кожен господар повинен бути впевненим, що насіння, яке він купує є визнаним та відповідає необхідним стандартам якості.

Контрафакт – це продукція, яка реалізується з порушенням майнових прав інтелектуальної власності; фальсифікат - це продукція, яка виготовлена з порушенням технології або реалізовується з копіюванням упаковки та елементів маркування. Використання для посіву контрафактного та фальсифікованого насіння може призвести до значних втрат урожаю.Купуючи контрафактне чи фальсифіковане насіння можна стикнутись з такими проблемами як низький відсоток схожості або взагалі їхня відсутність, низька врожайність, низька якість врожаю, різнобій сорту (великий вміст сортової домішки), хвороби, тощо.

В свою чергу великі компанії-оригінатори, прагнучи вберегти свій імідж, докладають максимум зусиль у захист від підробок, використовуючи такі ступені захисту, як:

- тривимірне зображення-голограма (зі зразком, за звичай, можна ознайомитись на сайті компанії. Будь які відхилення можуть свідчити про підробку;

- QR– код, який дозволить Вам через мобільний додаток провести легку перевірку;

- індивідуальний номер (кожен мішок має свій унікальний серійний номер, який не може повторюватись);

- голограма, розташована на місці, де зшивається мішок і у разі відкриття вона саморуйнується, що унеможливлює відрізання чи переклейку голограми на інші мішки-підробки;

- термічне зшивання мішків. Така система не може бути повторно використана, що забезпечує надійну цілісність мішка під час зберігання і транспортування і унеможливлює фальсифікацію після закриття пакування.

Вберегтись від масового засилля підробок на ринку насіння можна тільки будучи добре проінформованим, і якщо у Вас є хоча б невелика частка сумніву щодо оригінальності насіння, яке ви збираєтесь купувати, зверніть увагу на такі показники:

- виробник має бути включеним до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва, який формує Міністерство аграрної політики і продовольства України. Ознайомитися з Державним реєстром, в якому висвітлено перелік господарств і сортів рослин, що вони мають право реалізовувати можна за посиланням: http://minagro.gov.ua/uk/ministry?tid_hierachy=1384 ;

- кожна компанія-оригінатор має своїх дистриб’юторів (перевірте чи поцікавтесь у компанії). Досить часто представники компаній-оригінаторів та їхні менеджери можуть знати недобросовісних продавців чи підробників насіння (існують так звані «чорні» списки);

- вимагайте Сертифікат, який засвідчує сортові якості насіння та Сертифікат, який засвідчує посівні якості насіння. До продажу не може пропонуватися насіння сорту, який не занесено у Державний реєстр сортів рослин придатних для поширення в Україні;

- перевірте всі пакувальні мішки та насіння вних. Як правило підроблене насіння фарбується неякісною фарбою, яка осипається. На мішках можуть бути голограми, роздруковані на кольоровому принтері. Номерні знаки можуть бути однаковими, або не відповідати сорту тощо;

- перевірте усю можливу інформацію у мережі Інтернет чи через ЗМІ. Досить часто Ви зможете знайти у відкритому доступі інформацію про негативний досвід аграріїв, відкриті кримінальні провадження тощо.Існує багато способів появи на ринку насіння низької якості, контрафактного. Зазвичай для такого роду фальсифікацій використовують товарне зерно, або некондиційне насіння, фарба, «правильні» мішки та папірці, зовні схожі на сертифікати, що засвідчують сортові та посівні якості насіння.

Також перед купівлею все ж таки пропонуємо аграріям з’ясувати як виглядає оригінальний мішок. Для цього потрібно зайти на сайт компанії-виробника. Ззовні мішки можуть бути подібними, проте можливо замітити наявність або відсутність зайвих літер у логотипі бренда, або у назві насіння, або ж кольорова гамма пакування не чітка. Радимо Вам з підозрою відноситися до мішків, які прошиті декілька разів. При купівлі насіння обов’язково перевіряйте відповідність інформації у сертифікатах та на етикетці у мішку. Номер партії та країна виробництва насіння повинні співпадати. Не слід довіряти незасвідченим копіям сертифікатів, а у справжності сертифікату можна пересвідчитися через електронний доступ до «Реєстру сертифікатів на насіння та/або садивний матеріал».

Основні засади виробництва та обігу насіння і садивного матеріалу визначає Закон України «Про насіння та садивний матеріал»». Насіння вводяться в обіг лише після їх сертифікації.Кожна партія насіння і садивного матеріалу для реалізації повинна супроводжуватися сертифікатами. Використання для сівби насіння, що не має відповідного сертифікату, забороняється.

У випадку не якісного насіннєвого матеріалу та для отримання консультацій з питань в сфері насінництва та розсадництва, Вам необхідно звернутися до спеціалістів Відділу контролю у сфері насінництва та розсадництва Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області за адресою: м. Хмельницький, вул. Купріна 48, тел. (+38 (0382) 67-41-55 або на електрону адресу: info@consumerhm.gov.ua

Станом на 20 вересня, до Державного реєстру суб'єктів насінництва та розсадництва на 2018 рік, які вирощують та проводять доробку насіння на території області включено 28 суб'єктів насінництва. Відповідно до заявлених виробничих програм ними заплановано виробити  та реалізувати майже 37 тисяч тонн насіння озимих і ярих зернових культур. Крім того, 8194 тонн насіння сої, 8900 тонн кукурудзи, 100 тонн соняшнику, 10 тонн картоплі та 5 тонн маку. Інформація щодо кількості сертифікованого насіння за посиланням: http://minagro.gov.ua/uk/ministry?tid_hierachy=1384 .