Городоцька міська територіальна громада

Хмельницька область, Хмельницький район

ОБЕРЕЖНО! ШАХРАЇ

Дата: 13.04.2020 11:07
Кількість переглядів: 579

У відповідності до статті 190 Кримінального кодексу України шахрайство – це заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою. Також слід зазначити, що обманом є повідомлення неправдивих відомостей або приховування, умовчування певних обставин, повідомлення про які було обов’язковим у даних ситуаціях, а зловживання довірою полягає у тому, що злочинець для заволодіння майном потерпілого використовує близькі, довірчі стосунки з ним.

            Станом на сьогоднішній день існує безліч різноманітних видів та способів  шахрайства, найбільш поширеними та популярними серед яких є:

Шахрайство з авансовим платежем чи передплатою. В даному випадку злочинці  видають себе за представників неіснуючих кредитних компаній, використовуючи при цьому фальшиві документи, веб-сайти та електронні листи, які здаються на перший погляд законними. Шахраї пропонують жертві  сплатити певну суму «авансу» для отримання безвідсоткового кредиту чи певного фінансування або ж спадкування в обмін на грошову винагороду. За результатами такого шахрайства особа сплачує «аванс» і залишаться без кредиту, фінансування чи спадку, а шахраї швидко зникають, анулюючи свої компанії і відкривають нові, продовжуючи вводити довірливих громадян в оману.

Шахрайство з «таємним покупцем». Використовуючи дану схему шахрайства, злочинці знаходять потенційних жертв на сайтах з працевлаштування, надсилаючи останнім платіжну квитанцію і просять використати кошти на «оцінку» сервісу грошових переказів Western Union. Надіславши кошти, потерпілий згодом дізнається, що платіжну квитанцію було виписано на суму, яка відсутня на поточному рахунку вкладника, і вони повинні повернути грошові кошти до банку.

Шахрайство з переплатою. Жертвами даного шахрайства в більшості випадків стають споживачі, які продають той чи інший товар або послугу, а покупцем є шахрай, який надсилає продавцю підроблену платіжну квитанцію із зазначенням значно вищої суми платежу, яку попередньо було узгоджено. Після цього покупець пояснює причини з яких виникла переплата і просить продавця депонувати чек та повернути зайві кошти. Через деякий час жертва шахрайства дізнається, що квитанція була підробленою і що їй необхідно повернути банку витрачені кошти.

Шахрайство з працевлаштуванням в більшості випадків розпочинається з пропозиції отримання великої заробітної плати і в більшості випадків в іноземній валюті і при цьому не потрібні ні освіта, ні досвід роботи, а то навіть і робота вдома, закінчується тим, що немає ні грошей, ні роботи. За даним видом шахрайства, злочинці вдаються до одного із таких способів:                                                                            

1. Роботодавець, в ролі якого виступає злочинець, надсилає жертві підроблену платіжну квитанцію для оплати витрат, пов'язаних з майбутнім працевлаштуванням. В подальшому, оплативши квитанцію, особа дізнається про те, що вона залишилася без грошей і без роботи.

2. Роботодавці обіцяють гарантоване працевлаштування і пропонують жертві роботу за умови, якщо вона сплатить авансом за перевірку кредитної історії, подання заявки або послугу з підбору персоналу, але після сплати такого авансу, з роботодавцем втрачається зв'язок і особа не отримує очікуваної роботи.

3. Злочинці видають себе за персонал компанії і під виглядом перевірки кредитної історії або біографічних даних, намагаються довідатись конфіденційну та/або фінансову інформацію від жертв, що в подальшому призводить до викрадення грошових коштів з рахунків жертви або ж для використання іншого виду шахрайства.

Шахрайство з лотереями та призами. За даною схемою потенційна жертва від невідомої особи отримує телефонний дзвінок, SMS-повідомлення, електронну пошту, лист або факс про виграш великої суми грошей або приз. В подальшому шахрай втирається у довіру до жертви і пояснює, що для того, щоб отримати виграш чи приз, спочатку необхідно переказати певну суму грошей для сплати податку чи збору за оформлення документів. Оплативши, жертва в подальшому залишається і без виграшу чи призу, а також і без коштів, сплачених на податок чи збори.

Шахрайство з орендою майна. За даним видом шахрайства власник квартири чи будинку, в ролі якого виступає шахрай, пропонує здати в оренду житло чи квартиру на вигідних умовах, але в більшості випадків спілкування між сторонами відбувається за допомогою електронної пошти. У разі досягнення згоди, шахрай погоджується здати квартиру за умови, якщо покупець надішле кошти за оренду майна за декілька місяців вперед. Надіславши гроші орендар в подальшому залишається без грошей і житла, а власник безслідно зникає, прихопивши гроші.

Шахрайство з надзвичайною ситуацією чи рідними. Даний вид шахрайства спрямований на емоційні переживання людини і сильне бажання допомогти тим, хто потрапив у біду. Шахраї телефонують друзям або родичам, видаючи себе за жертв, та змальовують екстрену ситуацію (арешт; пограбування; дорожньо-транспортна пригода, потрапляння до лікарні тощо), благаючи про допомогу у вигляді  термінового грошового переказу. Даний вид шахрайства може мати різноманітні форми та масштаби.         

Шахрайство з онлайн-покупками. Жертвами даного виду шахрайства стають                                                                                   відвідувачі веб-сайтів або користувачі послуг Інтернет-аукціонів. В даному випадку шахраї пропонують жертвам придбати різного роду товари за значно низькими цінами, ніж в магазинах чи на інших веб-сайтах, не забуваючи вказувати на значні знижки, які вже закінчуються, але за умови внесення предоплати на певний банківський рахунок.  Після того, як жертва переведе кошти, то в більшості випадків вона не отримує бажаний товар, а то й взагалі його не отримує, а злочинець залишається з грошима.

Афера з Інтернет-знайомствами. Даний вид шахрайства                                                                                    розпочинається досить просто: чоловік і жінка знайомляться в Інтернет-мережі, один з яких виступає в ролі шахрая. Спочатку вони листуються електронною поштою, розмовляють по телефону та обмінюються фотографіями, які в більшості випадків не відповідають дійсності. І, нарешті, вони планують зустріч або, навіть, весілля. Злочинець просить жертву надіслати йому грошей, мотивуючи це тимчасовим скрутним матеріальним становищем, помилковим закриттям банківських рахунків тощо і тим, що йому необхідно придбати білети на автобус, щоб відвідати тяжко хворого родича. Зазвичай, перший банківський переказ є невеликим, але з часом такі прохання починають зростати, зростають також і суми грошових переказів. Завершується все тим, що шахраї не виконують своїх обіцянок, крадуть гроші і зникають.

            Для того, щоб не потрапити на «гачок» до шахраїв слід бути обережними та дотримуватись наступних правил:

  • не панікувати;
  • не повідомляти ніяких відомостей особистого характеру ( паспортні дані, відомості про банківські рахунки тощо);
  • уточнювати інформацію та ставити додаткові запитання, що стосуються ситуації;
  • не переказувати грошові кошти на сумнівні рахунки;

В тому разі, коли ви повідомили шахраям свої особисті дані, то в найкоротший термін необхідно:

  • звернутися до органів поліції;
  • зателефонувати в контактний центр банку та заблокувати картку.Фото без опису

« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь