Як вберегтися від кліщів
Сезон кліщів уже у розпалі, весняний пік активності кліщів припадає на квітень – травень, проте аномально тепла зима в цьому році сприятливо вплинула на розмноження кліщів, а тепла погода і висока вологість — ідеальні умови для їх активності. Зустріти кліща можна не тільки в лісі, парку чи сквері, а й на будь-якому газоні. Найчастіше вони сидять у траві, на висоті 20–60 см, і лише зрідка потрапляють на невисокі кущові рослини.
Ці невеликі створіння можуть переносити збудників як вірусних, так і бактеріальних захворювань людини і тварин, зокрема, кліщового енцефаліту, бореліозу (хвороба Лайма), а також хвороби Міямото. Збудники потрапляють у наш організм під час присмоктування кліща.
Як уберегтися від кліщів
Якщо ви зібралися на прогулянку, насамперед подбайте про відповідне вбрання: найбільш безпечним буде одяг із довгими рукавами, світлого кольору, бажано вдягнути кепку, панамку, косинку тощо, штани заправити їх у шкарпетки.
Для захисту використовуйте репелент — спеціальний засіб, що відлякує кліщів. Він може бути у вигляді аерозолю, мазі тощо. Дотримуйтеся інструкції з використання засобу. Обов’язково зверніть увагу на тривалість його дії та не забувайте використовувати повторно.
На прогулянці тримайтеся ближче до центру стежки та не заходьте у траву обабіч: саме там кліщів найбільше.
Увага: коли кліщ чіпляється до вашого одягу, то залишається нерухомим, аж доки ви припините активно рухатись, сядете чи ляжете. Саме тоді нападник починає шукати місце прикріплення до тіла – повільно переміщується знизу вгору. Цей процес може тривати протягом 15-20 хвилин, виділяючи анестезуючу рідину, що робить укус безболісним. Кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 діб. Дорослих кліщів, що присмокталися, помічають через 2-3 дні: на місці укусу з’являються припухлість, свербіж, почервоніння, сам кліщ збільшується у розмірах.
Потрібен ретельний огляд, оскільки нападником може бути і так звана німфа – молодий дуже маленький кліщ.
Одразу після повернення додому ще раз огляньте дітей, тварин і себе: найкраще це зробити в білій ванні з добрим освітленням.
Одяг, який ви зняли, слід ретельно почистити і випрати. Те саме зробіть із речами, якими ви користувалися на прогулянці. Просте витрушування не допоможе позбутися кліща.
План огляду:
- Почніть огляд знизу, від ступень, і поступово піднімайтеся вгору:
- лінія шкарпеток;
- підколінна впадина;
- нижня лінія трусів (пах), верхня лінія трусів;
- нижня лінія бюстгальтера, верхня лінія бюстгальтера;
- комір сорочки;
- лінія волосяного покриву на голові, вуха;
- волосся та шкіра голови – промацайте їх руками.
- Важливо! Від ретельності огляду залежить ваше здоров’я. Такий простий огляд має стати звичкою.
Що робити, коли кліщ уже присмоктався:
- Одразу зверніться до лікаря.
- У травмпункті вам допоможуть витягти кліща і проконсультують щодо подальших дій.
Городоцьке РУ ГУ
Держпродспоживслужби
в Хмельницькій області