Як запобігти захворюванню на сказ

Дата: 16.02.2021 14:20

Впродовж останніх років епідемічна та епізоотична ситуація в країні є неблагополучною по сказу. Тому слід, ще раз нагадати про те, звідки чатує небезпека.

Сказ – це гостре інфекційне захворювання віх теплокровних тварин і людини, за якого уражається центральна нервова система з ознаками поліенцефаломієліту, супроводжується паралічами. Збудник сказу (вірус) знаходиться в слині хворої тварини. Небезпечними можуть бути не тільки укуси, але й заслинення та подряпини.

Поширюють сказ у природі – лисиці, вовки, єнотовидні собаки, борсуки, кажани та безпритульні (бездоглядні) тварини.

Безпритульні тварини – домашні тварини, що залишилися без догляду людини або утворили напіввільні угруповання, здатні розмножуватися поза контролем людини. Нині контроль за кількістю безпритульних тварин набуває першочергового значення з огляду забезпечення захисту населення від заразних хвороб.

У хворих на сказ тварин змінюється поведінка. Дикі тварини втрачають страх, наближаються до людської оселі, нападають на домашніх тварин або людей. Хворі домашні тварини можуть бути неспокійними або пригніченими, відмовлятися від їжі та води, кусають, дряпають хазяїв, нападають на інших людей.

Єдине запобігання від сказу є щеплення.

• Всі громадяни зобов’язані щорічно щеплювати своїх собак та котів проти сказу.
  • В сільській місцевості утримувати собак лише на прив’язі або у вольєрах.
  • Категорично забороняється пастухам мати на випасі сторожових собак не щеплених проти сказу.
  • В жодному разі не треба вбивати тварину, яка покусала людину чи тварину! Її треба тримати ізольовано і спостерігати протягом 10 днів. Також негайно слід звернутися до медичного закладу та повідомити фахівцям ветеринарної медицини.
  • Пам’ятайте, що кожна дика тварина , яка поводить себе незвичайно (наближається до людей, тварин, населеного пункту) є підозрілою щодо захворювання на сказ, слід утримуватись від контактів та негайно повідомити фахівців ветеринарної медицини.
  • Важливо виконувати Правила утримання і догляду за домашніми тваринами.

Для боротьби із сказом в дикій фауні на Городоччині в вересні минулого року була проведена пероральна імунізація диких м’ясоїдних, ефективність якої доведена як в експериментальних, так і в польових умовах. Вакцинація на території Хмельницької області проводилася повітряним розподілом принад з вакциною за допомогою літаків АН-2.

З питань боротьби  зі сказом та проведення щеплення тварин проти сказу звертайтеся до Городоцької  районної державної лікарні ветеринарної медицини за адресою:

м. Городок, вул. Чайковського, 2  або за телефоном 3-13-80.

Не легковажте своїм життям! Вчасно робіть щеплення своїм улюбленцям!