Інформація щодо внесених змінах до законодавства, та діючих норм стосовно захисту рослинного світу від пожеж в екосистемах

Дата: 14.07.2021 13:54

У квітні минулого року Верховна Рада України внесла зміни до Кримінального Кодексу України та Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за дії, спрямовані на знищення або пошкодження об'єктів рослинного світу. Згідно із внесеними змінами зросли грошові покарання, зокрема:

самовільне випалювання сухої рослинності або її залишків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю каратиметься штрафом від 3 тис. 60 грн. до 6 тис. 120 грн. для громадян,  та від 15 тис. 300 грн. до 21 тис. 420 грн. для посадових осіб (ст. 771 КУпАП);

порушення правил пожежної безпеки в лісах каратиметься штрафом від 1 тис. 530 грн. до 4 тис. 590 грн. для громадян, та від 4 тис. 590 грн. до 15 тис. 300 грн. для посадових осіб (ст. 77 КУпАП);

знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі каратиметься штрафом від 4 тис. 590 грн. до 15 тис. 300 грн. для громадян, та від 10 тис. 710 грн. до 30 тис. 600 грн. для посадових осіб (ст. 77 КУпАП).

Крім того, відповідно до ст. 245 ККУ знищення або пошкодження вогнем лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення каратиметься штрафом від 91 тис. 800 грн. до 153 тис. грн., або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на той самий строк. Ті самі дії, спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки каратимуться позбавленням волі на строк від п'яти до десяти років.

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту лісів, запобігання пожежам на землях лісового та водного фонду, на торфовищах та землях інших категорій» прийнятого Верховною Радою України 19.02.2021 року, внесено зміни до Земельного Кодексу України, Закону України "Про охорону земель" та Закону України "Про оренду землі". Зокрема змінами передбачено наступне:

землекористувачі зобов'язані не допускати випалювання сухої рослинності або її залишків та обкошувати (з прибиранням скошеного) і оборювати земельні ділянки, прилеглі до торфовищ, полезахисних лісових смуг, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, у смугах відведення автомобільних доріг і залізниць (ст. 96 Земельного Кодексу України);

власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов'язані забезпечувати захист земель від пожеж, підтоплення, заростання бур'янами, чагарниками (ст. 35 Закону України "Про охорону земель");

орендар земельної ділянки зобов’язаний виконувати встановлені законодавством вимоги пожежної безпеки (ст. 25 Закону України "Про оренду землі").

Також Законом України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за порушення законодавства у сфері пожежної безпеки» прийнятим 03.02.2021 року працівникам ДСНС надано право притягати до адміністративної відповідальності за ст. 77 та 771 КУпАП осіб винних в порушенні вимог пожежної безпеки в лісах та самовільному випалюванні рослинності або її залишків (до цього часу таке право мали лише працівники Держлісагентства та Державної екологічної інспекції України).