Археологічна знахідка у місті Городок
31 серпня 2021 року у залі засідань міської ради відбулася зустріч міського голови Неоніли Андрійчук, начальника відділу культури, національностей, релігій та туризму Городоцької міської ради Олега Федорова, групи архітектурно-археологічної експедиції ДП “НДЦ” ОАСУ” Інституту археології НАН під керівництвом відомого подільського археолога Павла Нечитайла із громадою.
Під час зустрічі міський голова Неоніла Андрійчук зазначила, що за виявленої ініціативи керівництва міської ради та підтримки депутатів міської ради відбулися археологічні розкопки у місті Городок. Археологічні розкопки проведені з метою дослідження археологічної спадщини, спрямованої на пошук і вивчення залишків археологічної спадщини на території міста.
Олег Федоров повідомив, що за останні близько 50-ти років, археологічних робіт на території городоччини проведено дуже мало. Тому, сьогоднішні знахідки для нашого міста — це визначна подія, історичне відкриття.
Павло Нечитайло залюбки розповів про результат дослідження, після проведення детальної археологічної розвідки земельної ділянки у найстарішій частині Городка, поблизу місця де колись був розташований костел Святої Анни, у якому зберігалася чудотворна ікона святого Антонія Падуанського.
В ході грандіозних розкопок вчені намагалися з'ясувати вік міста. Знайдено чимало знахідок. З'ясовано, що мурована стіна неподалік місця, де у ХІХ ст. Стояв храм Святої Анни, це не нижній ярус однієї із замкових веж, як вважалося дотепер, а саме підпірний фундамент дзвіниці. Наступним відкриттям вчених були знайдені рештки спаленої хати-мазанки часів ХVІІ століття. Сам замок знищений, але є мур і терасса оборонної споруди замку. Мур знаходиться на кручі неподалік печери. За словами краєзнавців, печера вважається найдовшою в долині річки Смотрич, її довжина сягає 15 метрів.
Допомагав у розкопках місцевий краєзнавець Дмитро Полюхович та ініціатор історичних досліджень Роман Ющишин.
Група архітектурно-археологічної експедиції зазначила, що побачили більше ніж очікували.
Усі знайдені речі передані у Городоцький краєзнавчий музей.