Про фокус групу з підприємцями Городоцької територіальної громади
16 листопада 2021 року в рамках робіт з підготовки проекту стратегії розвитку громади, відбулось онлайн засідання фокус-групи із місцевими підприємцями. До розгляду було запропоновано такий перелік питань:
- Яка на ваш погляд зараз ситуація у громаді: що змінилось за останні роки з моменту утворення ОТГ на краще, що погіршилось?
- Чи плануєте розширювати всій бізнес? Якщо так, що цьому сприяє, якщо ні – то що заважає розвитку?
- Які сфери місцевої економіки ви вважаєте перспективними для розвитку у громаді?
- Що(яких кроків) ви очікуєте від місцевої влади для розвитку економіки громади, для підтримки підприємництва?
На жаль участь підприємців у цьому заході та їх активність у обговоренні питань не можна вважати достатньою. Проте загалом можна виокремити такі загальні тенденції:
- За останній період візуально у громаді, передусім у місті Городок, ситуація покращується: ремонтуються приміщення бюджетних установ, створюються тротуари, ремонтуються дороги;
- Місцева влада допомагає організуватись власникам квартир багатоквартирних будинках у ОСББ та допомагає у проведенні необхідних ремонтних робіт;
- Місцеві підприємці(які брали участь у засіданні) не планують розширювати свій бізнес у найближчий період. Основними причинами такого рішення є низькі доходи домогосподарств(низька купівельна спроможність), зростання витрат на оренду приміщень, комунальні платежі, особливо енергоносії.
- Аграрний бізнес переважно орієнтується на зернове виробництво з подальшим продажем зерна за межі громади і загалом України і не планує диверсифіковувати таке виробництво. Обмеженням для розвитку тваринництва, ягідництва і т.п. (можливо) є відсутність кваліфікованих ветеринарів, агрономів, зоотехніків, які точно потрібні для цих сфер с/г діяльності.
- Об`єднання індивідуальних виробників нішевих культур чи крафтових продуктів є мало реальним через недовіру людей до кооперативного руху.
Перспективними сферами місцевої економіки, на думку учасників могли б бути:
- Логістика, виготовлення тари та пакування для місцевих виробників;
- Переробка місцевої с/г продукції, у тому числі зернової у борошно, макаронні вироби.
- Відновлення місцевих традиційних крафтових продуктів для їх реалізації поза межами громади.
Є сподівання на залучення зовнішнього інвестора для побудови в межах громади хоча б одного сучасного виробництва.
Що стосується питання можливої допомоги з боку місцевої влади для місцевого підприємництва, то тут пропозицій не прозвучало, оскільки побутує думка, що все в основному залежить від національного рівня влади.
Враховуючи, що це була перша спроба поговорити з місцевим підприємництвом у онлайн режимі, отримана інформація є важливою для її аналізу в контексті з іншими показниками, що характеризують місцеву економіку для вироблення конкретних заходів та дій для планування розвитку Городоцької територіальної громади.
Виконком міської ради відкритий для отримання пропозицій та коментарів від підприємців, щодо поставлених тут питань. Ви можете надсилати їх на електронну пошту otg.gorodok@gmail.com