Палац родини Свідерських...

Дата: 26.12.2022 13:32

Село Жищинці вперше згадується в документах XV ст. У ХІХ ст. у селі збудували палац у силі подільського барокко. Останнім власником маєтку був поміщик Іван Свідерський, чиї нащадки володіли селом до початку ХХ ст.

Палац родини Свідерських, хиріє у затінку нової школи. Він стоїть на узвишші у центрі - дивно так стоїть, бочком до великого ставу внизу. Гармонійна іграшка тих часів, коли класицизм почав поступатися нео-готиці, жищинський палац - один з самих симпатичних маєтків Поділля. За совєтів він використовувався для будинку культури, потім став школою. У 2001 році в селі збудували нову школу, тому історична споруда залишилася без функцій і потроху руйнується. Палац вже давно ніяк не використовується. Ніяких слідів колишнього панського життя всередині не видно.

В палаці дивовижно низька стеля. Чи то власники були коротенькі, чи просто на матеріалах економили, але ця мініатюрність лише додає загальному вигляду отієї чарівної іграшковості.

Реєстр пам'яток місцевого значення Городоччини датує споруду І половиною ХІХ ст., що вкрай розпливчасто. Не відомо ні дати побудови, ні хто були от ті власники Свідерські - фактично, не відомо нічого.

Використано інформацію сайту: https://m-a-d-m-a-x.livejournal.com/585159.html