Городоцька міська територіальна громада

Хмельницька область, Хмельницький район

Мандруємо Сирватинцями

Дата: 26.12.2022 16:14
Кількість переглядів: 293

Назву села Сирватинці знаходимо в документах також в 1493 році. Воно розкинулось на берегах невеличкої річки Яромирки. Причому, на місці одного із стародавніх поселень. Свідченням цьому є речі, які вдається час від часу знаходити: кам’яні сокири, ножі, молотки. Ними безперечно користувалися поселенці в сиву давнину. Серед тих, хто вперше поселився на території сучасних Сирватинець, були ткачі серветок, скатертин з бахромою.

Треба гадати, що від  цього й пішла назва – «Сирватинці». Майже протягом всього століття кількість мешканців була надто малочисленною. В селі проживало всього декілька сімей. Це пояснюється тим, що ткачі серветок не були зацікавлені в появі нових конкурентів по такому вигідному на той час ремеслу. Коли ж у кінці ХУІ століття село потрапило у володіння панів Гербуртів, то кількість мешканців поступово почала зростати (адже панам потрібна була робоча сила). В кінці ХІХ століття в Сирватинцях вже нараховувалось 142 двори з 739 жителями. До складу Сирватинець входить хутір Вербична (назва від слова «верба», хутір і нині потопає в вербах) Засновано хутір у кінці ХУІІІ ст. на сирватинецьких землях. У 1894 році в ньому налічувалося 21 господарство з 134 жителями. На даний час проживає всього 3 чоловіки, всі пенсійного віку, хутір приєднано в склад села Сирватинці вул.Коцюбинського.

Сирватинецький Храм Покрови Пресвятої Богородиці. Місце знаходження: село Сирватинці, вулиця Гагаріна 22. Як справжній оберіг, печать сивої пам′яті, стоїть у центрі села Сирватинці на високому пагорбі церква Покрови Пресвятої Богородиці. Одна з небагатьох вцілілих дерев′яних церков краю, вік якої уже давно перетнув столітню межу. Віками село і церква  зростались в єдине ціле, історія села назавжди переплелась з історією православної громади. Місцева церква була осередком духовності для місцевих жителів, але була вона і великим землевласником.

У 1770 році власник села Францішек із Зміргорода Стадницький видав церкві дарчу грамоту, згідно якої церкві належали земля на 20 днів оранки і сінокоси на 20 косарів. Закріпив за нею і сад в лісі. В період колективізації в 30-роках ХХ ст., церква була закрита. Церковний дзвін скинули, зруйнували дзвіницю. Відкрили церкву тільки в 1942 році. Сьогодні на початку ХХІ ст. «1878 года юня месяца работал Пронько» - такий напис, вирізьблений на дошці бічної стіни, зберігся до сьогодні у приміщенні церкви.

Фото без опису

Сирватинці є багатими на археологічні пам′ятки епохи бронзи ІІ тис. до н.е. (та залізного віку (І тис. до н.е.)). На території села виявлені пам′ятки черняхівської культури ІІ-V та антських часів VI-VII ст.н.е. Археологічні матеріали ХІІ-ХІІІ ст. (гончарна кераміка, скляні браслети, фрагменти глиняної обмазки) в межах городища «Мотрин город» були відкриті у 60-ті рр. ХХст. М.К.Каргером. Виявлені залишки трипільських поселень в урочищах «Селисько», «Грабники», «Пріснисько», «Захитра», скіфського часу «Боголуха». Один з найбільш потужних курганів який виявлений та частково досліджений Ф.Пулавським в східній околиці села (1949-1951рр.). Результати цих розкопок опубліковані Ф.Пулавським та польським археологом Т.Сулімірським. Курган знаходиться на сільському полі неподалік від дороги, що веде із Сирватинець до Купина праворуч біля скіпчанського лісу і купинських полів.

Фото без опису

Дитячий заклад освіти побудований в 1975 році.

Фото без описуСирватинецький сільський будинок культури побудований в 1967 році.

Фото без опису

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь