Єврейська сінагога (записано зі слів Аполлінарії Атаманюк)

Дата: 27.12.2022 09:24

Записано зі слів Атаманюк Аполлінарії Антонівни 1933 року народження. В центрі села Кузьмин знаходиться єврейська синагога. В 1941 році Аполлінарія пішла в перший клас, де навчалася з єврейськими дівчатами, і з ними відвідувала синагогу. Там був перший поверх, дуже красива кахельна підлога, на другий поверх потрібно було підноситись сходами, які були дуже красиві зроблені із дерева. Стіни побілені біленьким вапном. На першому поверсі молились чоловіки, надівали на себе на голову по плечі Тфілін, кланялись низенько до самої землі. Жінки молились на другому поверсі. В стіні була ніша (дзюра) там розташована еванглія (ТОРА). ТОРа на вигляд була, як рулон матерії, вони витягували розвивали і молились до неї. В євреїв були свої магазини, кіоски там торгував Шейнер, Ганна Максімова. В млині працював Фоїм, він був панський млин, ним керували євреї. Мельником працював Ткач Яків. Євреї були хороші люди, вони допомагали нашим людям вижити, платили їм зарплату грішми. Моя родина вижила завдяки євреям. Самі пекли хліб і продавали його. В Кузьмині був дуже великий базар. В 1941 році під час війни в с. Кузьмин прийшли німці 7 липня. Насамперед вони почали знищувати євреїв. Погрузили на машини і вивезли у Ярмолинці. Залишилося дві єврейки моя бабуня з мамою заховали їх в яму де зберігалася картопля. давали їм їсти те, що і самі їли. а вночі їх бабуня відвела в ліс і вони пішли. Одна єврейка Фримка шила дітям вбрання. Закінчилася війна синагога залишилася, голова сільпо Вайскоп Яків, Вайнтруб – ветлікар жили у нашому селі. В синагозі був магазин : продавали переоцінені речі. Вайскоп задумав зробити пекарню і построїв печі, але невдовзі він захворів І залишив місце роботи і тоді ці печі розвалили. Хлібопекарні не відбулося. Будинок синагоги, ще й досі зберігся.

У 2018 року сталася пожежа, з невідомої  причини загорівся дах сінагоги.

Автор: Дмитро ПОЛЮХОВИЧ