Городоцька міська територіальна громада

Хмельницька область, Хмельницький район

Історія бібліотек територіальної громади…

Дата: 21.02.2023 10:18
Кількість переглядів: 233

     Городоцька центральна публічна бібліотека - це культурно-освітня, інформаційна установа. Заснована в 1934 році. Розташована в світлому просторому приміщенні в центрі міста Городок  по  вул.Грушевського,51 Хмельницької області.

     Історія бібліотек Городоцької територіальної громади сягає в 20-ті роки ХХ століття. Першим вогником просвіти і культури в Городку стала хата - читальня. В 1927 році в невеличкому будинку, де на даний час побудований ресторан «Весна» знаходилася хата-читальня, якою завідував Клейман Ісаак Борисович, а помічником його була Новікова Клара. При хаті-читальні існувала комсомольська школа.

Фото без опису

     Першу бібліотеку в Городку створено в 1934 році, яка знаходилася у будиночку де наразі розташований центр видачі замовлень «Епіцентр».

     В 1941 році, бібліотека була розміщена в 4-х кімнатах. Книжковий фонд налічував біля 10 тисяч книг. Завідувала бібліотекою Хана (прізвище не встановлено), один працівник в читальному залі та двоє на абонементі.

     В 1944 році відновлюється робота бібліотеки, яка знаходилася на той час у м.Городку, по вул.Грушевського,63. Завідуючою бібліотекою було  призначено Теофілію Залуцьку, а бібліотекарем на той час працювала Ніна Селезньова.

     В 1946 році до послуг населення м.Городка книжковий фонд бібліотеки налічував 4518 примірників книг, обслуговували 835 читачів, яким видавалося 18525 примірників.

     В 1947 році обслуговували понад 2510 читачів. Директором бібліотеки на той час працював Шостак Борис Якович.  

     У 1952 році Городоцьку районну бібліотеку очолила Гуменна Ольга Захарівна (1934 - 1989 рр).

Фото без опису

     Ця енергійна людина з чудовими організаційними здібностями внесла вагомий внесок у бібліотечну справу нашого району. За ініціативою О.З.Гуменної в 1972 році розпочалось будівництво нової триповерхової бібліотеки, в якій зараз ми й знаходимось. В 1974 році розпочалась централізація бібліотечної роботи. Бібліотеки Городоччини першими на Хмельниччині в 1974 році об'єдналися в централізовану бібліотечну систему, яку очолила Гуменна О.З. ставши директором великого колективу.

     З 1954 року районна дитяча бібліотека відокремилась від дорослої бібліотеки, їй виділили окремий книжковий фонд і приміщення в будинку колишньої довоєнної бібліотеки. А районна бібліотека для дорослих перейшла в окремий приватний будинок. Книжковий фонд в той період нараховував біля 19422 примірників книг, обслуговували 1150 читачів. І в 1964 році бібліотека для дорослих переходить в приміщення районного будинку культури, де розмістилася у 5-х кімнатах.

     За свою працю Гуменну О.З. нагороджено орденом "Знак Пошани", орденом Трудового Червоного Прапора, медаллю "За доблесну працю".

Фото без опису

     При районній бібліотеці було створено: методично - бібліографічний відділ, відділ комплектування та обробки книжкових фондів, відділ організації єдиного фонду, а також організовано технічний відділ та введена посада художника-оформлювача.

     Для кращого обслуговування читачів було закуплено бібліобус, який обслуговував читачів підприємств та організацій міста, всього - 20 бібліотечних пунктів.

     В 1978 році системі було присвоєно звання «Централізована система відмінного бібліотечного обслуговування». В 1982 році центральна районна бібліотека та районна бібліотека для дітей перейшли в новозбудоване триповерхове приміщення.

Фото без опису

 

     В 1989-му році директором ЦБС стає Солотковська Ніна Миколаївна, яка закiнчила Київський державний інститут культури за спецiальнiстю «Бiблiотекознавство i бiблiографiя». Досконала теоретична вузiвська пiдготовка, набутий практичний досвiд та особистi якостi стали закономiрним пiдгрунтям для поступового професiйного та кар’єрного зростання: 1976 р. - бiблiотекар - каталогізатор Городоцької ЦРБ, 1980 р. - старший бiблiограф ЦРБ, 1983 р. - заступник директора ЦБС, 1989 р. - директор Городоцької ЦБС. Вся фахова дiяльнiсть Нiни Миколаївни пов’язана з Городоцькою централізованою бiблiотечною системою, роботою як у часи стабiльностi, так i у складний період перебудови та становлення української державності.

     В 2004 роцi Нiна Миколаївна стала переможцем у конкурсі проєктiв “Iнтернет для читачiв публiчних бiблiотек (LЕАР. IУ)» оголошеним Вiддiлом преси, освiти та культури Посольства США в Україні, який дав можливість створення в Городоцькiй ЦРБ Iнтернет-центру. Маючи поетичну душу Ніна Миколаївна об'єднала поетів Городоччини в одну літературну студію «Відродження» при центральній районній бібліотеці і була її незмінним керівником понад десять років.

Фото без опису   Фото без опису

     З 1.03.2006 року директором Городоцької ЦБС призначають Федлюк Валентину Андріївну.

Фото без опису

     Народилася 15 серпня 1956 року в с.Басівка. В 1982 р. закінчила Київський державний інститут культури. З 1973 р. по 10.12.1984 р. працювала завідуючою Басівською сільською бібліотекою. З 11.12.1984 р. по 1989 року – старшим бібліографом, з 1989 р. по 1.03.2006р. - заступником директора, а з 1.03. 2006р. – директором Городоцької ЦБС. З жовтня 2016 р. по листопад 2017 року працював директором Городоцької ЦРБ Бочарніков Віктор Іванович.

Фото без опису

     Потім обов'язки директора виконувала Бублясь Раїса Іванівна.

Фото без опису

     На даний час  виконує обов’язки  директора Городоцької центральної публічної бібліотеки Мерва Оксана Іванівна.

 

    У Городоцькій центральній публічній бібліотеці працюють відділи:

 

Відділ упорядкування і формування бібліотечних фондів та каталогів

     За роботу відділу відповідає провідний бібліотекар Крочак Людмила Мусіївна. Займається формуванням фонду документів, який відповідає соціальним функціям бібліотеки та інформаційним потребам користувачів. Забезпечує облік та збереження бібліотечного фонду централізованої бібліотечної системи. Проводить документальний облік документів, що надходять до бібліотек системи, технічну обробку, бібліографічний опис, систематизацію документів, розприділяє літературу між філіалами та структурними підрозділами, проводить підписку періодичних видань, вилучає  з облікових документів списану літературу. Веде алфавітний та систематичний читацькі каталоги, контролює ведення каталогів в сільських бібліотеках-філіалах. З 2006 року розпочато роботу по створенню електронного каталогу книг, що надходять до бібліотек та підрозділів. Головні джерела комплектування – книжкові магазини, книги за “Державною програмою”, за рахунок органів місцевої влади, а також обласних бібліотек: ОУНБ бібліотек, юнацької бібліотеки, обласної дитячої бібліотеки ім.Т.Г.Шевченка. В Центральній бібліотеці діє акція «Подаруй бібліотеці книгу».

 

Організаційно-методичний та інформаційно-бібліографічний відділ

     Штат – 2 працівники: провідний методист – Бутельська Надія Олександрівна, провідний бібліограф – Гуменюк Неля Генріхівна.

     Організаційно-методичний та інформаційно-бібліографічний відділ працює над удосконаленням форм і методів бібліотечної роботи, доводить до бібліотек Городоцької ОТГ інструктивно-нормативні документи органів влади, що регламентують діяльність бібліотек. Організовує та координує діяльність структурних підрозділів ЦБС по довідково – бібліографічному та інформаційному обслуговуванню користувачів. Організовує систему підвищення кваліфікації бібліотечних працівників шляхом проведення семінарів, днів професійного спілкування, професійних тренінгів, школи професійної майстерності, години взаємних порад, години професійних таємниць. Впроваджує активні та інтерактивні форми роботи. Дні інформації, Дні нової книги, інформаційні години, бібліографічні огляди літератури, проводить Дні якості. Складає рекомендаційні та інформаційні списки літератури, бібліодайджести, прес-релізи, інформ – досьє та інші. Відділ здійснює аналітичне опрацювання фахових періодичних видань для картотеки літератури з питань бібліотекознавства та бібліографії. Здійснює формування та ведення довідково-бібліографічного апарату: систематичної картотеки статей, картотеки законодавчих актів України…. Розробляє методично-бібліографічні матеріали, інструктивно-методичні листи, Надає методичну та практичну допомогу бібліотекам-філіалам, вивчає, узагальнює та впроваджує досвід найкращих бібліотек. Здійснює виїзди у бібліотеки – філіали з метою надання методичної та практичної допомоги та комплексним вивченням роботи бібліотеки. Працює над створенням електронної бази даних. Відділ сприяє розвитку та поширенням бібліотечних інновацій, приймає участь у заходах по створенню іміджу бібліотечної системи громади, шляхом надання інформації до місцевих ЗМІ.

 

Відділ обслуговування

     До відділу обслуговування ЦБ входять два структурних підрозділи: абонемент, читальний зал. Користувачів обслуговують: провідний бібліотекар Мерва Оксана Іванівна., бібліотекарі  – Кириченко Євгена Борисівна та Юрченко Ольга Миколаївна.

     Відділ обслуговує щороку біля 2500 користувачів, Книжковий фонд становить понад 50000 примірників. До послуг читачів безліч історичної, педагогічної, науково популярної, довідкової та художньої літератури, задовольняються і читацькі запити за учбовими програмами, а любителі гострих відчуттів знаходять тут книги пригодницького характеру та світової фантастики. Учбова література допомагає читачам працювати і вчитися, вдосконалювати свої знання в тій чи іншій галузі, розвивати свій творчий потенціал, готуватися до обраної професії. У читальному залі представлено універсальний фонд друкованих видань: великий вибір словників, довідників, енциклопедій, література з економіки та банківської справи, правові та нормативні документи, газети та журнали.

     Відділ обслуговування приймає участь у творчих акціях бібліотеки, в реалізації обласних та районних програм. В роботу відділу впроваджуються інноваційні методи та форми.

 

Юнацький абонемент

     Юнацький абонемент заснований у 1982 році. З 2018 року юнацтво обслуговує бібліотекар Марчук Ніна Пилипівна.

     Щороку відділ обслуговує понад 800 користувачів. Книжковий фонд юнацького абонементу універсальний і складає понад 20 тис. екземплярів документів.

     Юнацький абонемент тісно співпрацює з місцевою владою, правоохоронними органами, закладами освіти, центром зайнятості, районним Краєзнавчим музеєм, дитячими музичною та художніми школами. Тому для залучання користувачів проводимо анкетування «Цікаві заходи», «Комплектуємо фонди за шкільною та навчальними програмами». Вже багато років відкриває свої двері правознавчий клуб «Юність і закон», який ставить за мету моральне та патріотичне виховання молоді, правову освіту, профілактику злочинності. Неабияку користь приносять зустрічі молоді міста з юристами, адвокатами, працівниками міліції у формуванні правової свідомості юнацтва (урок права «Право на майно», урок правового спілкування «Конституція України – основний Закон незалежної держави», юридичний діалог «Чи знаєте ви сучасне право», урок-застереження «Наркоманія – хвороба чи злочин?» , година інформації «СНІД – знати, щоб жити», юридичний діалог «Чи знаєте ви сучасне право?». Виховати молодь фізично здоровими та інтелектуально розвиненими основне завдання клубу «Інтелектуального зростання молоді». В рамках засідань клубу години спілкування «Чи вважаєш ти себе культурною людиною?», «Турнір лицарів ввічливості», уроки етики «Ти сам у відповіді за свої вчинки, тренінги «Що таке толерантність», уроки духовності «Віра зцілить наші душі». З метою популяризації екологічних знань проведено такі заходи: «Перлини Городоччини», вечір запитань і відповідей « Екологія краю на перехресті думок», екохвилини «Рослини лікарі», екологічні бумеранги, усний журнал «Діалог з природою». Місце книги в житті молодих людей змінюється під впливом інформаційних технологій і телебачення, але все ж книгу комп’ютер змінити не зможе. Він є помічником в інформаційному забезпеченні читачів. Інтернет-центр в Городоцькій ЦБ функціонує з 2004 року, завдяки виграному проєкту у конкурсі “Інтернет для читачів публічних бібліотек (LEAP-IV)”.

     Користувачі відразу відчули переваги нової послуги в порівнянні з традиційними: замість багатоденного пошуку та перегляду інформації – миттєвий результат у вигляді електронної копії документа, фактографічної довідки. Користувачів обслуговує провідний бібліотекар - Зембіцька Ольга Миколаївна. В Інтернет-центрі, окрім технічного доступу до мережі, надаються консультації і допомога в навігації по інформаційних ресурсах, проводяться навчання користувачів. В 2011р. ЦБ та три сільських бібліотеки (Чорниводи, Лісоводи та В.Яромирка) стали фіналістами у конкурсі програми «Бібліоміст»:

      «Організація нових бібліотечних послуг з використанням вільного доступу до Інтернету». і поповнились ще комп’ютерами, принтерами і сканерами а також програмним забезпеченням.

     На даний період робота бібліотеки спрямована на розвиток у молоді потреби в книзі, як унікальному носієві матеріальної і духовної культури. Двері бібліотеки відкриті для всіх. Проводимо зустрічі з поетами, письменниками, краєзнавцями, природознавцями.

Фото без опису

Зустріч працівників бібліотеки з депутатом Верховної Ради України Герегою Олександром Володимировичем.

Фото без опису

     З метою патріотичного виховання в ЦРБ проведено: годину пам’яті «Чорнобиль у призмі часу» (зустріч із ліквідатором аварії на Чорнобильській АЕС Л.А.Юрчуком); урок історії «Коли говорить пам’ять серця» (до Дня пам’яті жертвам нацизму, які загинули в концтаборах); перегляд літератури «Моя земля, обпалена війною» (до дня визволення м.Городка від  фашистських загарбників); патріотична година «Якщо не я, то хто?» (до Дня Захисника); історичний екскурс «В серцях людських не вмерли Крути, вони проклали у майбутнє шлях»; урок мужності «Небесна Сотня. Герої не вмирають».

Фото без опису   Фото без опису

Фото без опису

     Творчий вечір «Барвами творчості встелена доля» (зустріч з поетесою, художницею В. Спірякіною)

Фото без опису

Презентація книги Макса Кідрука «Не озирайся і мовчи»

Фото без опису   Фото без опису

Літературний бранч з сучасними письменницями: Лорою Підгірною та Наталкою Михно.

Фото без опису   Фото без опису

Презентація історичного вестерну Лори Підгірної "Червона Офелія"

Фото без опису

Презентація поетичної книги «Горіла – плакала душа» Тетяни Чеховської.

Фото без опису   Фото без опису

Бібліотечні працівники на презентації книг братів Капранових

Фото без опису

Зустріч із почесним громадянином м.Городок, автором книги «На зламі епох» Василем Володимировичем Скальським.

Фото без опису   Фото без опису

     Бібліотекою організовано: До Дня Незалежності працівники районної бібліотеки презентували виставку-екскурс “Незалежна моя Україно”; тематична виставка «Україна і ЄС – разом в майбутнє…»; виставка матеріалів «Перемога в ім’я життя» (до дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні; виставка – персоналій творів «Духовний світ Петра Войталюка» та ін…

Фото без опису

На базі Городоцької ЦПБ відбуваються семінари – практикуми, метод дні, тренінги.

Фото без опису   Фото без опису   Фото без опису

 

     Методичною службою Хмельницької ОУНБ визначено переможця конкурсу «Кращий методист – 2017» ,«Кращий методист – 2021» Перемогу здобула Надія Бутельська, провідний методист Городоцької центральної  бібліотеки. 

     Городоцька міська ТГ створена у 2017 році. Відповідно до постанови Верховної Ради України № 807-ІХ від 17.07.2020 року «Про утворення і ліквідацію районів». Городоцька громада увійшла до складу Хмельницького району Хмельницької області в зв’язку із ліквідацією Городоцького району. Місто Городок є адміністративним центром Городоцької міської громади, до складу якої увійшли 22 ради відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 12 червня 2020 р. №727-р «Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Хмельницької області»:

     Городоцька, Бедриковецька, Варовецька, Великокарабчіївська, Великояромирська, Жищинецька Кремінянська, Кузьминська, Купинська, Лісоводська, Лісогірська, Немиринецька, Новопорічанська, Новосвітська, Остапковецька, Підлісноолексинецька, Пільноолексинецька, Радковицька, Скіпченська, Старопісочнянська, Хмелівська, Чорниводська . На сьогодні, відповідно до змін у адміністративно-територіальному устрої, до складу Городоцької міської територіальної громади входять 48 населених пунктів - 1 місто і 47 сіл. 

Назва населеного пункту. Осіб

м.Городок - 15919

с.БЕДРИКІВЦІ - 692

с.НОВОСІЛКА - 362

с.ВАРІВЦІ - 419

с.ВЕЛИКИЙ КАРАБЧІЇВ - 626

с.ГРИЦЬКІВ - 183

с.ВЕЛИКА ЯРОМІРКА -748

с.ЗАВАДИНЦІ - 468

с.МАЛА ЯРОМІРКА - 298

с.ЖИЩИНЦІ - 766

с.БАЛАКИРИ- 300

с.КРЕМІННА- 794

с.КРЕМІНЯНСЬКІ ХУТОРИ-13

с.КУЗЬМИН- 618

с.ШИШКІВЦІ- 201

с.КУПИН - 536

с.ВЕЛИКА ЛЕВАДА- 494

с.МАЛА ЛЕВАДА - 68

с.ЛІСОВОДИ- 2114

с-ще ЛІСОВОДИ- 49

с.ЛІСОГІРКА - 597

с.НЕМИРИНЦІ - 481

с.ДАХНІВКА - 96

с.НОВЕ ПОРІЧЧЯ - 456

с.БАСІВКА - 121

с.СТАРЕ ПОРІЧЧЯ -169

с.НОВИЙ СВІТ - 200

с.ІВАНІВКА - 19

с.КОВАЛІВКА -10

с.МАТВІЙКІВЦІ - 130

с.ТРОСТЯНЕЦЬ - 197

с.ОСТАПКІВЦІ - 376

с.КАЛИТИНЦІ -101

с.СЛОБІДКА КУЗЬМИНСЬКА - 113

с.ПІДЛІСНИЙ ОЛЕКСИНЕЦЬ - 575

с.СЛОБІДКА ОЛЕКСИНЕЦЬКА - 133

с.ПІЛЬНИЙ ОЛЕКСИНЕЦЬ - 637

с.РАДКОВИЦЯ - 333

с.БОРЩІВКА - 499

с.ТУРЧИНЦІ - 415

с.СКІПЧЕ - 478

с.СИРВАТИНЦІ - 428

с.СТАРА ПІСОЧНА - 485

с.НОВА ПІСОЧНА - 220

с.ХМЕЛІВКА - 323

с.ЧОРНИВОДИ - 1468

с.МУДРИГОЛОВИ - 474

с.ПАПІРНЯ - 119

Разом: 35 321 осіб

     Площа громади складає 775,6 км.кв., населення – 35321 особа.

     У громаді 21 старостинський округ, а саме:

Старостинський округ №1 Варівці

Старостинський округ №2 Велика Яромирка, Мала Яромирка, Завадинці

Старостинський округ №3 Великий Карабчіїв, Грицьків

Старостинський округ №4 Жищинці, Балакири

Старостинський округ №5 Кузьмин, Шишківці

Старостинський округ №6 Купин, Велика Левада, Мала Левада

Старостинський округ №7 Лісогірка

Старостинський округ №8 Нове Поріччя, Старе Поріччя, Басівка

Старостинський округ №9 Новий Світ, Тростянець, Матвійківці, Іванівка, Ковалівка

Старостинський округ №10 Остапківці, Калитинці, Слобідка Кузьминська

Старостинський округ №11 Підлісний Олексинець, Слобідка Олексинецька

Старостинський округ №12 Пільний Олексинець

Старостинський округ №13 Радковиця, Борщівка,Турчинці

Старостинський округ №14 Скіпче, Сирватинці

Старостинський округ №15 Стара Пісочна, Нова Пісочна

Старостинський округ №16 Хмелівка

Старостинський округ №17 Чорниводи, Мудриголови, Папірня

Старостинський округ №18 Бедриківці

Старостинський округ №19 Кремінна

Старостинський округ №20 Лісоводи

Старостинський округ №21 Немиринці

     Бібліотечне обслуговування жителів громади здійснюють 28 бібліотек:

     Городоцька центральна Публічна бібліотека, Городоцька бібліотека для дітей, Городоцька міська бібліотека та 25 сільських бібліотек (сіл: Борщівка, Балакири, Бедриковецька, Великий Карабчіїв, Велика Яромирка, Велика Левада, Жищинці, Завадинці, Кузьмин, Купин, Лісогірка, Лісоводська, Мудриголови, Немиренецька, Нове Поріччя, Пільний Олексинець, Підлісний Олексинець, Радковиця, Скіпче, Стара Пісочна, Сирватинці, Турчинці, Тростянець, Чорниводи).

     Для жителів населених пунктів, де відсутні бібліотеки, обслуговування жителів здійснюють 4 бібліотечні пункти. В 2021 р. сільським бібліотекам Городоцької ТГ передано компю’терну техніку від благодійної організації «Благодійний фонд «Фавори Фаундейшн», а саме:

Фото без опису

Жищинецькій- 2 , Купинській - 2, Старопісочнянській- 2, Сирватинецькій – 2.

14 бібліотек надають сучасні інтернет-послуги, загалом для користувачів – 53 комп’ютери. Для організації змістовного дозвілля бібліотеками проводяться змістовні заходи, діє 19 клубів за інтересами для різних цільових аудиторій. Центральна Публічна бібліотека Городоцької територіальної громади взяла участь в проєктах: «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні»(в рамках програми Пульс), «Інфраструктурні гранти від House of Europe».

 

     В рамках проєктів проведено бібліотекою: круглий стіл «Бібліотека і влада: грані співпраці» за участі бібліотечних працівників та представників органів самоврядування сіл громад; онлайн-зустріч Городоцької та Сатанівської громад «Переваги децентралізації»; молодіжна вечірка «Подай ідею – зміни громаду»; діалог «Бібліотеки та місцева громада: співпраця з позицій спільних інтересів» створення та презентація інформаційного кутка «Моя громада, мій добробут», на платформі Zoom «Проблеми екології та функція бібліотеки у вихованні екологічної культури громади». Також проводяться поетичні, літературні години, майстер – класи з відомими, творчими людьми громади. Проводимо онлайн заходи, соціологічні  дослідження для кращого обслуговування жителів, навчання на платформі «Дія. Цифрова освіта», практикуми та тренінги, рекламуємо діяльність бібліотек громади через місцевий телерадіопресцентр. Надаємо інформаційні довідки, в тому числі онлайн.

     Висвітлення інформації про діяльність бібліотек здійснюється через веб-сайти, блоги, сторінки в соціальних мережах.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Результати опитування

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь