Що потрібно знати про вірусний гепатит А
Вірусний гепатит А (старі назви – катаральна жовтяниця, хвороба Боткіна)– гостре небезпечне інфекційне захворювання з групи кишкових інфекцій, яке характеризується симптомами загальної інтоксикації та переважним ураженням печінки та травного тракту. Захворювання хоч і неприємне, але виліковне.
Що викликає захворювання? Вірус гепатиту А, який дуже стійкий у довкіллі і може тривалий час зберігатися на харчових продуктах, у воді, дуже добре переносить заморожування. Вірус тривалий час може жити у воді — аж до 10 місяців, але після кип’ятіння він легко руйнується протягом 5 хвилин. Якщо людина перехворіла на гепатит А, імунітет до хвороби виробляється на все життя.
Основні симптоми вірусного гепатиту А? Підвищення температури тіла, помірні болі в животі, можлива нудота та блювота. Через кілька днів з’являються ознаки жовтяниці: пожовтіння шкіри та слизових, темна сеча, світлий кал. Можливий розвиток без жовтяничних форм хвороби.
Хто може бути джерелом інфекції? Джерело інфекції – хвора людина, найчастіше це людина, яка хворіє на легкі, атипові, безжовтяничні форми, з якими продовжує відвідувати організовані осередки (навчається, ходить на роботу, відвідує масові заходи, ринки, магазини та інші місця скупчення людей). Найбільші ризики підхопити вірус виникають при недотриманні санітарно-побутових норм та порушенні правил особистої гігієни.
Якими шляхами передається хвороба? Контактно-побутовим шляхом через брудні руки, а також через забруднені вірусом продукти харчування та воду. Вірус гепатиту А найчастіше передається орально-фекальним шляхом — тобто, через воду, харчові продукти, випорожнення. До речі, в останніх вірус може жити до 30 діб, тому дотримання санітарно-побутових норм вкрай важливе.
Гепатит А часто називають хворобою брудних рук, тому що в повсякденних умовах він найчастіше передається через недбало вимиті руки інфікованих людей, які готують їжу для членів сім’ї чи закладів громадського харчування.
Який інкубаційний період хвороби? Від 2 тижнів до 1,5 місяця, але найчастіше – 3-4 тижні.
Які найголовніші методи профілактики?
- Насамперед – дотримуватися правил особистої гігієни!!!
- Завжди мийте руки, прийшовши додому.
- Мийте руки після відвідувань туалету.
- Не забувайте мити руки перед прийомом їжі.
- Обов’язково ретельно мийте руки після відвідувань лікарні (поліклініки) та інших громадських місць.
- Привчайте до цього своїх дітей.
- Добре мийте під проточною водою овочі та фрукти.
- Не пийте воду із невідомих джерел водопостачання.
- Краще пийте перекип’ячену чи бутильовану питну воду.
- Не купуйте продукти на стихійних ринках.
- При появі перших симптомів захворювання необхідно звертатися до лікаря, не займатися самолікуванням.
Спеціалісти Хмельницького районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області (Городок) нагадують вам про важливість дотримання простих правил гігієни, що можуть допомогти запобігти поширенню інфекцій та зберегти ваше здоров’я.