Відпочинок на природі: небезпечні комахи

Дата: 02.08.2023 13:28

БДЖОЛИ, ДЖМЕЛІ, МУРАХИ

Допомога при укусі або жаленні комахи:

• якщо жало усе ще перебуває в шкірі, видаліть його шляхом зіскоблення нігтем або яким-небудь предметом;
  • не слід використовувати пінцет, тому що при здавлюванні жала, у шкіру може потрапити більше отрути;
  • промийте водою вжалене місце і прикрийте, щоб не потрапив бруд;
  • для зменшення болю і набряку прикладіть холодний компрес;
  •  постійно спостерігайте за станом постраждалого, стежте за можливою появою алергічної реакції;
  • викличте швидку допомогу, якщо постраждалий: не знає, що було причиною жалення, має алергію, ужалений в обличчя або шию, проявляє ознаки порушення дихання.

Укус десятка бджіл або ос також іноді призводить до досить хворобливого стану постраждалого.

ЛІСОВИЙ КЛІЩ

Якщо кліщ вп'явся в шкіру: його потрібно обережно зняти, але так, щоб не розчавити і не відірвати хоботок.

• ні в якому разі не відривайте кліща від себе різким рухом, адже, якщо смикнути сильно, то голівка комахи може відірватися й залишитися в шкірі, а це небезпечно.
  • не намагайтеся випалити кліща зі шкіри, не змазуйте його бензином або лаком для нігтів і не намагайтеся проколоти його шпилькою.
  • для успішного видалення кліща необхідно: уражене місце змастити рослинною олією або жирним кремом;
  • видаляючи кліща пінцетом, петлею з міцної нитки, розгойдуйте його з боку в бік і поступово витягуйте короткими, легенькими посмикуваннями;
  • дістаючи кліща пальцями, обережно його викручуйте з місця укусу;
  • після видалення уражене місце змажте настоянкою йоду або спиртом;
  • вилученого кліща обов'язково спаліть;
  • після видалення комахи обов'язково вимийте руки з милом, протріть їх спиртом.
  • навіть у разі успішної “операції” постраждалого слід показати лікареві. Протягом місяця знадобиться нагляд за його станом, особливо якщо це дитина. За появи ознак захворювання (млявість, головні болі, запаморочення, ломота в суглобах), потрібною буде негайна госпіталізація!
  • якщо вам не вдається витягти кліща, або його щелепи застрягли в шкірі, зверніться до лікаря.

ОТРУЙНІ ПАВУКИ

• правила безпеки:  не зупинятися на ночівлю у місцях, де є павутиння;  не засовувати руки у розщілини;  не збирати хмиз уночі;  не піднімати без потреби камені, грудки землі;  перевіряти місця, призначені для відпочинку;  перед тим, як одягтись, перевіряти одяг та взуття.
  • ознаки отруєння: найбільш отруйні статевозрілі самки.  На місці укусу видно маленьку червону цятку, яка швидко зникає;  через 10-15 хвилин різкий біль поширюється в область живота, попереку і грудей, німіють ноги;  зіниці розширюються, слино- і потовиділення різко підсилюються;  спостерігається психічне порушення, постраждалий відчуває страх смерті;  можливі запаморочення, головний біль, ядуха, судороги, блювота; характерне посиніння обличчя, уповільнення й аритмія пульсу; укушений стає млявим, але поводиться неспокійно, сильні болі позбавляють його сну; через 3-5 днів на шкірі з'являються характерні висипання, і стан поліпшується.
  • дії при укусі отруйними павуками: необхідно миттєво припекти місце укусу 2-3 сірниками, цигаркою (отрута комах відрізняється від зміїної тим, що руйнується під впливом високої температури) і зробити ін'єкцію протиотруйної сироватки. За її відсутності до втручання лікаря слід накласти на рану пов'язку, змочену в міцному розчині перманганату калію, внутрішньо дати півсклянки слабкого його розчину, забезпечити спокій, тепло і давати багато пити.

Бережіть своє здоров’я і життя!

Відділ з питань цивільного захисту та мобілізаційної роботи виконавчого комітету міської ради