Як вберегти свиней від АЧС

Дата: 05.01.2024 14:50

З метою забезпечення стабільної епізоотичної ситуації в Хмельницькій області та недопущення занесення збудника африканської чуми свиней на територію Городоцької та Сатанівської територіальних громад, до господарств будь якої форми власності, Городоцький підрозділ Хмельницького районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Хмельницькій області повідомляє власникам, які утримують поголів’я свиней, про необхідність посилення заходів профілактики недопущення АЧС.

Африканська чума свиней (АЧС) – це контагіозна вірусна геморагічна хвороба, яка перебігає гостро, підгостро, хронічно безсимптомно та характеризується лихоманкою, геморагічним діатезом, ціанозом шкіри, некродистрофічними змінами паренхіматозних органів і високою летальністю, що в кінцевому результаті призводить до значних економічних збитків.

Варто зазначити, що на АЧС хворіють тільки домашні і дикі свині. Люди та інші тварини не хворіють, але можуть бути переносником збудника, оскільки збудник хвороби тривалий час може зберігати свою життєздатність поза організмом.

Характерними для хвороби є наступні клінічні ознаки:

• Раптова загибель тварини, за відсутності клінічного прояву;
  • Підвищення температури тіла до 40,5-42°С;
  • Зниження апетиту, в’ялість, слабкість тазових кінцівок, хитка хода, посилена спрага, тварини лежать, зарившись в підстилку;
  • Синюшність шкіри та червонувато-фіолетові плями черева, підгрудка, мошонки, вух, п’ятачка та кінцівок.

Як відбувається зараження свиней АЧС:

• Шляхом безпосереднього контакту;
  • через ґрунт, незнезаражені корми, предмети догляду й утримання, транспортні засоби; диких кабанів, бродячих тварин, птахів та обслуговуючий персонал;
  • при згодовувані харчових відходів, що містять продукти забою хворих чи інфікованих тварин.

Для захисту поголів’явід АЧС необхідно:

• забезпечити роботу господарства за «закритим» типом, виключити доступ до місць утримання свиней сторонніх осіб;
  • дотримуватися зоогігієнічних норм та правил утримання свиней, проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням;
  • забезпечити регулярне проведення дезінфекцій та дератизацій у місцях утримання свиней, зберігання і переробки кормів;
  • не купувати свиней у місцях несанкціонованої торгівлі та без відповідних супровідних документів (ветеринарної довідки або свідоцтва форма №1), які підтверджують стан здоров’я тварин.  Придбаних тварин реєструвати у державних ветеринарних установах;
  • забезпечити повноцінне обслуговування свиней ветеринарними спеціалістами аж до забою;
  • повідомляти територіальні органи Держпродспоживслужби про загибель свиней;
  • не використовувати для напування тварин воду із природних водойм, до яких мають доступ дикі тварини.

Лише суворе дотримання зазначених вище вимог забезпечить можливість уникнути виникнення захворювання та значних економічних збитків!!!