Реалізація державної програми єВідновлення та перспективи отримання компенсації за зруйноване житло…

Дата: 14.06.2024 13:52

З метою виконання листа заступника Міністра розвитку громад, будівництва та інфраструктури України Наталії Козловської та рішення Тимчасової спеціальної комісії Верховної Ради України з питань захисту майнових та немайнових прав внутрішньо переміщених та інших осіб, постраждалих внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, прийняте на засіданні 23 травня 2024 року: «Про реалізацію державної програми єВідновлення та перспективи отримання компенсації за зруйноване житло у період з 2014 по 2022 роки та житло на тимчасово окупованій території» від 24.05.2024 № 04-82/1- 2024/114980, Хмельницька ОВА повідомляє про наступне.

Відповідно до пункту 1 Примірного положення про комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 травня 2023 року № 516 (далі – Положення № 516) комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (далі - комісія), є консультативно-дорадчим органом виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військової адміністрації населеного пункту або військової адміністрації населеного пункту, який утворюється для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації.

Відповідно до підпункту 2 пункту 7 Положення № 516 одним із основних завдань комісії є надання отримувачам компенсації консультацій та вичерпної інформації з питань отримання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна.

Принагідно зазначаємо, що Порядком подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2022 року № 380 (далі – Порядок № 380) визначаються умови, механізм та процедура подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі – інформаційне повідомлення).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 380 інформаційне повідомлення може бути подане до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України:

1. самостійно фізичною особою чи представником юридичної особи:

- засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) у порядку, визначеному пунктами 6 і 7 Порядку № 380;

- з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія) у разі наявності реєстраційного номера облікової картки платника податків у порядку, визначеному пунктом 6 Порядку № 380;

2) через адміністратора центру надання адміністративних послуг або нотаріуса у порядку, визначеному пунктом 8 Порядку № 380.

Подання інформаційного повідомлення здійснюється незалежно від місця проживання чи перебування фізичної особи або місцезнаходження юридичної особи.

Разом з тим питання, що стосуються надання компенсації за знищене нерухоме майно, регулюються Законом України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» (далі – Закон) та Порядком надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 № 600 (далі – Порядок № 600).

Порядком № 600 передбачено два способи надання компенсації, які призначені для фінансування:

- будівництва будинку садибного типу, садового або дачного будинку шляхом перерахування на поточний рахунок отримувача грошових коштів;

- придбання квартири, іншого житлового приміщення, будинку садибного типу, садового або дачного будинку (у тому числі фінансування придбання такого приміщення/будинку, що буде споруджений в майбутньому, або інвестування/фінансування його будівництва) з використанням житлового сертифікату.

Згідно з пунктом 8 Порядку № 600 заява про надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна подається до комісії за вибором заявника наступними способами:

- в електронній формі - засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія);

- у паперовій формі - через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.

Порядок реалізації житлових сертифікатів передбачає пошук житла, здійснення оплати за проведення оцінки нерухомого майна, вчинення нотаріальних дій, в тому числі укладання попередніх договорів та договорів про купівлю-продаж житла.

Відповідно до пункту 50 Порядку № 600 у разі відсутності у виконавця програми грошових коштів, необхідних для фінансування придбання житла з використанням житлового сертифіката, розгляд звернень про фінансування придбання житла автоматично зупиняється та поновлюється після надходження грошових коштів на його рахунок у необхідному обсязі.