«З бабусиної скрині - крізь віки...»
13-14 листопада 2024 року до Міжнародного дня нематеріальної культурної спадщини за підтримки Хмельницької ОВА, Хмельницької обласної ради, Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій, Хмельницького обласного науково-методичного центру культури і мистецтва відбувся Всеукраїнський симпозіум на тему «Нематеріальна культурна спадщина: можливості, ресурси, виклики» на якому було представлено Городоцьку громаду.
Метою дослідження стала пошукова робота під назвою «З бабусиної скрині – крізь віки», яка обумовлена кількома факторами: багатолітня робота авторів, вивчення подільської вишивки у Городоцькій громаді, а також відродження народної пісні, обрядів. звичаїв, традицій, їх виконавські прийоми у вторинному переспіві.
У процесі пошукової роботи було зібрано 19 жіночих та 6 чоловічих сорочок, три дитячих вишитих костюмів, 5 жіночих суконь із домотканого конопляно-лляного полотна та 12 вишиваних рушників із сіл Городоцької громади, а саме: Нове Поріччя, Остапківці, Немиринці, Жищинці, Варівці, Завадинці (хутір Золотарка), Кузьмин (Шишківці), Новосілка, Велика Яромирка, Лісогірка, Тростянець, Великий Карабчиїв, Кремінна, Лісоводи і з містечка Городок та близько 50 зразків пісень.
Під час пошукової роботи, в процесі розмов із старожилами вдалося записати усні зразки давніх прикрас (пацьорків) та віночків, які колись носили дівчата і руками місцевих майстринь за цими описами змогли відтворили оберегову красу, яку сьогодні маємо можливість донести до глядача
Було взято за правило з кожного села по сорочці і по пісні чи по обряду. Тому нам вдалося поповнити наш пасенний багаж родинно-побутовими, обрядовими піснями та усною народною творчістю для дітей.
Зразковий фольклорний ансамбль «Щедрик» продемонструвати дві старовинних родино-побутових пісні, які записані у селі Тростянець Хмельницького району Хмельницької області.
Перший запис жартівливої пісні «Качки гречку сшолопали» було записано у 1850 р. в містечку Кременці та старовина пісня «Кувала зозуля» , яка на сьогоднішній день є невідомою піснею, вперше прозвучала у виконанні керівника та солістки зразкового фольклорного ансамблю «Щедрик».
Таким чином пісні переживають у наш час “друге народження” шляхом оновлення фактури.
Величезне спасибі всім, хто допомагав у реалізації пошукової роботі творчого проєкту “З бабусиної скрині – крізь віки”.
Подвійно радіємо і пишаємося, що такі чуйні, щирі душею і небайдужі люди є на світі, які поділилися частинкою свого життя.
Матеріали виступу зразкового фольклорного колективу "Щедрик" та головного спеціаліста відділу культури, національностей, релігій та туризму Городоцької міської ради, керівника зразкового фольклорного колективу "Щедрик", члена Хмельницької обласної організації Національної спілки краєзнавців України Наталії Надвиничної.