Як запобігти гострим кишковим інфекціям?
Інформує Городоцьке управління Головного управління
Держпродспоживслужби в Хмельницькій області:
З настанням теплого періоду року спостерігається підйом захворюваності населення на гострі кишкові інфекції. Підвищена температура навколишнього середовища сприяє поширенню збудників, які викликають захворювання на кишкові інфекції такі як: сальмонельоз, дизентерію, гастроентероколіти, гепатити, харчові токсикоінфекції тощо.
При цьому основною локалізацією збудників вказаних хвороб є кишківник людини.
Сприйнятливість людей до кишкових захворювань досить висока, але частіше хворіють діти. Це пов’язано з тим, що у них захисні сили та гігієнічні навички недостатні.
Існують три шляхи передачі гострих кишкових інфекцій: харчовий, водний і контактно-побутовий.
Найчастіший шлях передачі збудників інфекцій – харчовий, коли зараження відбувається через споживані продукти харчування і приготовлені з них страви, а також овочі та фрукти, забруднені мікроорганізмами й вжиті в їжу без достатньої гігієнічної та термічної обробки.
Водний шлях передачі збудників інфекцій реалізується в основному через забруднення питної води внаслідок аварій на водопровідних та каналізаційних мережах.
При контактно-побутовому шляху передачі збудник інфекції може передаватися через забруднені руки, предмети домашнього вжитку (білизна, рушники, посуд, іграшки).
Кишкові інфекції недарма називають «хворобою брудних рук». Хвора людина або бактеріоносій, не дотримуючись правил особистої гігієни, забруднюють харчові продукти предмети, що оточують їх, тим самим створюють небезпеку зараження оточуючих.
Основною причиною виникнення гострих кишкових інфекцій є елементарне недотримання правил особистої гігієни, технології приготування страв, умов і термінів зберігання сировини та готових страв, вживання неякісних харчових продуктів, які містять в собі збудник захворювання.
Роль мух в розповсюдженні гострих кишкових захворювань загальновідома. На лапках та поверхні тіла мухи переносять велику кількість мікробів на предмети оточуючого середовища: продукти харчування, посуд і т. д.
Щоб вберегти себе від захворювань кишковими інфекціями, необхідно:
o дотримуватися правил особистої гігієни;
o ретельно мити руки з милом перед вживанням їжі, після повернення з вулиці та після кожного відвідування вбиральні;
o мити та тримати у чистоті всі поверхні та кухонні прилади, що використовуються для приготування їжі;
o користуватися індивідуальним посудом;
o запобігати проникненню комах та тварин до приміщень, де відбувається приготування їжі та зберігаються харчові продукти;
o окремо готувати та зберігати сирі та готові до вживання харчові продукти (сире м'ясо, птицю, рибу, овочі, фрукти тощо);
o для обробки сирих продуктів використовувати окремі кухонні прилади (ножі, обробні дошки тощо);
o добре прожарювати або проварювати продукти, особливо м'ясо, птицю, яйця і рибу;
o дотримуватись відповідного температурного режиму при зберіганні харчових продуктів (не залишати приготовлені харчові продукти при кімнатній температурі більше, ніж на 2 години);
o використовувати безпечну воду, не пити воду з неперевірених джерел;
o вживати бутельовану воду, у разі неможливості придбання бутельованої води використовувати охолоджену кип’ячену воду;
o використовувати харчові продукти, оброблені з метою підвищення їх безпеки, наприклад, пастеризоване молоко;
o мити та обдавати окропом фрукти і овочі, особливо у разі споживання їх у сирому вигляді;
o не вживати продукти по закінченню терміну придатності, використовувати для приготування їжі тільки свіжі харчові продукти;
o при транспортуванні та зберіганні харчових продуктів використовувати чисту упаковку (поліетилен, контейнери для харчових продуктів тощо);
o не купувати харчові продукти у випадкових осіб або в місцях несанкціонованої торгівлі;
o не давати маленьким дітям некип'ячене розливне молоко, сирі яйця тощо;
o не купатися в непроточних водоймах, у місцях несанкціонованих пляжів, уникати заковтування води під час купання;
o уникати контактів з особами, які мають ознаки інфекційного захворювання.
Ковтання води, полоскання рота при купанні в невідомих, необладнаних річках, озерах, ставках також загрожує гострими кишковими захворюваннями. Адже відкриті водойми часто забруднені – в них стікають нечистоти, які змиваються в ґрунт дощами.
Вказані хвороби проявляються не зразу. Прихований період при різних кишкових захворюваннях частіше продовжується від 2 до 7 днів. Потім проявляються характерні ознаки захворювання: слабкість, головний біль, блювання, болі в животі, пронос, підвищення температури.
При появі клінічних ознак хвороби треба негайно звернутися до лікаря, це дасть можливість поставити правильний діагноз та отримати своєчасне лікування: ні в якому разі не слід займатися самолікуванням. Це вбереже ваше здоров’я та здоров’я ваших близьких.
Читайте також на сайті:
Місто-побратим не залишає нас наодинці
У Городку організували телеміст із передмістям Парижа
Нові тарифи на платні медичні послуги
День Конституції України урочисто відзначено в Городку